ponedeljek, 19. marec 2012

Misliti družine - Zakaj družina ni naravna?


Zakaj družina ni naravna?

Študentje Oddelka za etnologijo in kulturno antropologijo Filozofske fakultete v Ljubljani smo posneli kratki film, v katerem predstavljamo mnenja in stališča svojih profesorjev o družbi, kulturnem značaju družine in družinskem zakoniku.

Idejo za snemanje filma na temo družine in družinskega zakonika se je študentom etnologije in kulturne antropologije porodilo na okrogli mizi, ki so jo organiziral 8. marca 2012, da bi kritično ovrednotili vsebino družinskega zakonika in prispevali svoj pogled v javno debato.

Zakaj pa naj bi bilo mnenje kulturnih antropologov tehtno in upoštevanja vredno? Kot pravi britanski kulturni antropolog Robin Fox je sorodstvo za antropologijo to, kar je logika za filozofijo in akt za umetnost. To pomeni, da je zanimanje za sorodstvo v sami srži discipline. Antropologija si je v dvesto letih s terenskim raziskovanjem nabrala kopico znanja in izkušenj, ki se navezujejo na sorodstvo, poroko in družine, v filmu razlaga prof. dr. Božidar Jezernik.

Študentje so izjave profesorjev in profesoric zbrali v kratkem filmu. Ta ne prikazuje enoznačnega pogleda na problematiko družinskega zakonika, ampak poskuša skozi mnenja antropologov osvetliti tako pozitivne kot negativne vidike. Hkrati pa pojasnjuje širše družbeno ozadje problematike.  

Antropološko znanje temelji na medkulturnih primerjavah, kar antropologom omogoča razumevanje družbenih pojavov, ki nihajo med človeško univerzalnim in kulturno specifičnim, med skupnostjo in posameznikom. Skozi stoletja antropoloških raziskav se je pokazalo, da so posamezniki in skupnosti nenehno ustvarjalni in s tem obenem (pre)oblikujejo svet. Temu ne more ubežati niti družina, pri čemer ni izjema niti družina v Sloveniji. Kot pojasnjuje prof. dr. Rajko Muršič, družina ni biološka danost, temveč kulturni in simbolni konstrukt, in je kot taka podvržena nenehnim spremembam.

Govorci v filmu iz antropološkega zornega kota presojajo zakonik, o katerem bomo odločali na nedeljskem referendumu. Omenjajo tudi nekatere pomanjkljivosti zakonika, ki pa po njihovem mnenju niso bistven razlog, da bi zakoniku nasprotovali. Poudarjajo, da družinski zakonik prinaša pozitivne spremembe, saj pravno ureja družbeno realnost, olajšuje življenja vseh državljanov in državljank Republike Slovenije in otrokom prinaša večjo socialno varnost.


Blaž Bajič, Aljoša Dujmič, Tanja Kovačič, Denis Oprešnik, Miha Poredoš, Jernej Rejc

Ni komentarjev:

Objavite komentar